הרצל ובלפור חקק - זהות כפולה


ראשי   אודות   מבחר שירים   מאמרים / שירים   בלוגים  
כתבו אלינו 2002 האתר הושק בכ"ט בנובמבר


פשר השמות

יחצנות

השמות במשפחת חקק

המלצות על ספרי השירה החדשים 2010

מיקבץ המלצות שהופיעו על העטיפה האחורית של הספרים: הרצל חקק/ אנא בכוח אנא בשיר 2010 בלפור חקק/ משורר של חצות 2010 ... למאמר המלא

ואלה שמות…
החומר הוכן : תשרי תשס"ג ספטמבר 2002
*פשר שמות התאומים
*פשר שמות נשות התאומים
*פשר שמות הילדים

א. פשר שמות התאומים


הרצל ובלפור חקק נולדו בבגדאד שלושה שבועות טרם הכרזת העצמאות על ידי דוד בן גוריון. הם נולדו לאב שהיה פעיל במחתרת הציונית בעיראק. האב עזרא בחר להעניק לתאומיו שמות סמליים, שיש ביניהם קשר של משמעות : הרצל חלם לקבל את הצ'ארטר ובלפור היה זה שנתן את הצ'ארטר. הרצל ובלפור עמדו להיפגש ב1903- ,כאשר הלורד בלפור כראש הממשלה הציע להרצל את אוגאנדה. על פי יומנו של הרצל הוא לא זכה לפגוש את בלפור , אלא את שר המושבות צ'מברלין. האב עזרא חקק הפגיש את הרצל ובלפור כתאומים זהים.

מלבד השמות הציוניים "הרצל" ו"בלפור" , נושאים השניים שמות עבריים נוספים : "אלדד" ו"מידד". למעשה הסב מורד (מרדכי) , אביו של האב עזרא, ביקש שהתאומים יישאו שמות עבריים. השמות הציוניים ניצחו והם אלה שנקבעו לתאומים שנולדו. אך כאשר היו הרצל ובלפור בני 10 הם הזדהו עם השמות שנתן הסב , ומאז כתבו את השמות על כל המחברות בבית הספר. בהגיעם לבגרות הוסיפו את השמות רשמית בתעודת הזהות. הרצל ובלפור חקק רואים בסיפור זה משל על הקשר בין היהדות ובין הציונות (ראו את הריאיון "מרשות היחיד לרשות הרבים", שם מופיע גם סיפור העלייה ארצה ב1950- עקב מעצרו של האב על ידי הבולשת העיראקית ).


ב. פשר שמות הנשים

אשתו של בלפור חקק נקראת רבקה –תפארת. שמה מלידה הוא רבקה, והיא גם כן נולדה בתאריך סמלי ומשמעותי בהיסטוריה הישראלית: כ"ט בנובמבר 1947. סמוך למועד הנישואין שלה עם בלפור, נודע לבלפור על מנהג שרווח ביהדות בבל ( עיראק) טרם העלייה ארצה : שם נהוג היה שבליל טקס ה"חינה" (ימים ספורים לפני הכלולות) העניקה משפחת החתן לכלה שם חדש , כהגנה מפני מזיקים. בלפור הציע לרבקה להיות מעתה רבקה –תפארת. השם תפארת נבחר מתוך הקבלה והוא מייצג את הספירה המרכזית במבנה הספירות האלוהיות. הנישואין נערכו באופן סמלי ביום 2 בנובמבר 1971 כאיזכור להצהרת בלפור : 2 בנובמבר 1917. עם הנישואין ,הפך השם תפארת לשם דומיננטי, למרות שבתחילה הכוונה הייתה שיהיה זה שם סמלי. על שיריה חותמת תפארת בכינוי הספרותי "רבקה תפארת".

אשתו של הרצל חקק נקראת דיצה –פלאית. שמה מלידה - דיצה , על שם שני דודים דויד ויצחק. הרצל העניק לה את השם הסמלי פלאית , ואכן זהו שם סמלי ואינו משמש אותה בחיי היומיום. הם נישאו בתאריך משמעותי לא פחות: כ"ט בתמוז תשל"ב , יום הזיכרון לזאב ז'בוטינסקי.

ג. פשר שמות הילדים


שמות הבנים של תפארת ובלפור חקק


העיקרון: שמות רעיוניים שנקבעו על פי העיתוי של הלידה –
הבן הראשון : יהלאור - יאיר

המשמעות : יהל אורו של יאיר שטרן הי"ד

הבן השני : נריעד – ינון

המשמעות : ייגלה אלינו ינון (המשיח) ויזריח את נרו לעד. העיתוי: נריעד נולד בתשל"ה , שהייתה אמורה להיות שנת בוא המשיח , על פי הפסוק : "עד כי יבוא שילה ולו יקהת עמים". נריעד נולד לבשר בשמו את הגאולה ואת הכמיהה לגאולה.

הבן השלישי : אנידור – אבות

המשמעות : אני דור אבות, כלומר: אני ההמשך של דור האבות. העיתוי : בלפור מספר : הייתי אז בתהליך כתיבת ספר שיריי הרביעי "ואז בקץ היוחסין ", ספר שמתעד באופן ספרותי את הזהות של דור האבות ואת ההתמודדות עם הזהות המשפחתית – קהילתית. אחד השירים בספר נקרא " אני דור אבות ", והחלטתי להפוך את שם השיר לשם הילד, כמזיגה של שני מעשי היצירה. לא במקרה , נולד הילד בערב יום כיפור , יום של זכות אבות וזכרון אבות. אנידור נולד ביום הכיפורים תשמ"א (1980).

שמות הבנים והבת של דיצה והרצל חקק

העיקרון: השמות כולם נקבעו באופן מיסטי על פי הקבלה (ספר הזוהר) -
הבן הראשון : ליהוד- נצח

המשמעות : שם שמבטא בתוכו את שתי הספירות במבנה של האלוהות - הוד , נצח . השם גם מבטא חיבור מיסטי של שמות ההורים דיצה והרצל :

ליהודיצהרצל
י********** י
הרצליהודיצה
ו***********ו
דיצהרצליהוד


השם השני נצח הוא גם נוטריקון: נצ"ח = נצר חקק. ליהוד נולד בתשל"ה 1974.


הבן השני : לינור – עוז


המשמעות : השם מבטא את נהר דינור של ספירת גבורה (עוז). עוז מרמז גם לשמו של אבינו עזרא ז"ל. נולד בתשל"ז .

הבן השלישי : לירום – כתר

המשמעות : השם מרמז לספירת כתר, הספירה העליונה במבנה האלוהות. כתר נמצאת ברום כל הספירות לפי ספר הזוהר , והיא הספירה העשירית הקרובה לעילת העילות.

הבת : להבת – זוהר

המשמעות : הבת שנולדה רביעית חותמת את המעגל המיסטי , והיא מבטאת את הלהבת של ספר הזוהר , שממנו נשאבו כל השמות.

תגיות:  כרטיס ביקור   יחצנות   רבקה תפארת חקק      

האתר פותח על-ידי נריעד חקק © כל הזכויות שמורות

..